02 ژوئن

مصاحبه با مهسا آرمان، رتبه ی چهارم مسابقات جهانی

مهسا آرمان، ۱۵ ساله، متولد و ساکن شهر مشهد، مقطع اول متوسطه را در دبیرستان فرزانگان مشهد گذرانده و در مسابقات و المپیادهای استانی همواره حائز رتبه­ های برتر بوده است و هم اکنون دانش آموز پایه دهم تجربی دبیرستان فرزانگان است. او در پایه دهم در مسابقه ملی دانش مغز (brain bee) شرکت کرد و موفق شد در مرحله نهایی کشوری این مسابقه با نمره ­ی ۶۶ از ۱۰۰ بالاتر از سایر داوطلبان حائز رتبه اول و مدال طلا شده و به عنوان نماینده کشورمان راهی مسابقات جهانی شود. وی در مسابقات جهانی برلین موفق شد رتبه چهارم جهان را در بین شرکت کنندگان به دست آورد. در این خصوص با وی به گفتگو نشسته ­ایم.

با مسابقه ملی دانش مغز (brain bee) چگونه آشنا شدید؟

با مسابقه از آبان ۹۶ از طریق یک پست در کانال مدرسه آشنا شدم. در این پست مسابقه و مراحل آن توضیح داده شده­ بود. پس از آن با دوست و همکلاسی ه­ام نگار حاذقی که نهایتاً در مسابقه حائز مدال نقره شد تصمیم گرفتیم که در این مسابقه شرکت کنیم. از مدرسه ما ۱۰ نفر در این مسابقه شرکت کردند که ما دو نفر موفق شدیم در بین ۳۱ برگزیده مرحله اول مسابقه قرار بگیریم.

انگیزه اصلی شما از شرکت در این مسابقه چه بود؟

برای آزمون مرحله اول خیلی با جدیت تلاش نکردیم و صرفاً موضوع مسابقه برای ما جالب بود و دوست داشتیم آن را تجربه کنیم. در مدرسه ما مثل سایر مدارس استعدادهای برتر، جو خیلی رقابتی وجود دارد که دانش آموزان صرفاً با کنکور و درس­های معمول مدرسه اقناع نمی ­شوند و هر کدام بنا به علاقه ­ی خود به زمینه­ های مختلف پژوهشی و یا شرکت در مسابقات و المپیادهای مختلف جذب می­شوند. برای من و نگار هم موضوع علوم اعصاب شناختی بسیار جذاب به نظر می­ رسید و ما جذب این مسابقه شدیم.

نظر شما راجع به کیفیت علمی مسابقه مرحله اول و منابع آن چه بود؟

آزمون مرحله اول برای ما غیر منتظره بود چرا که انتظار نداشتیم با چنین سبکی از سؤالات مواجه شویم. تقریباً تمام سوالات آزمون مفهومی بود و در کل آزمون سختی بود. به نظرم فقط کسانی که منابع را عمیق و مفهومی خوانده بودند می­ توانستند نتیجه خوبی کسب کنند. به نظرم منابع مرحله اول به درستی انتخاب شده بودند. چرا که به درد کسی که هیچ آشنایی با مفهوم علوم اعصاب نداشت می­ خورد. این ویژگی بیشتر در کتاب “دانش مغز، مقدمه ای برای فراگیران جوان” به چشم می­ خورد. ای کاش خود من اول این کتاب را می­ خواندم. چرا که به علت دسترسی آزاد کتاب “حقایق مغز” در سایت آزمون، ابتدا آن را خواندم.

اگر انتقادی که به آزمون مرحله اول دارید مطرح بفرمایید.

بهتر است تمهیداتی اندیشیده شود که دسترسی به کتاب دانش مغز تسریع شود و این کتاب در اولویت مطالعه قرار گیرد. ضمناً اگر تیم برگزار کننده­ ی مسابقه، کتابچه­ ای را تالیف کنند که در آن به معرفی مسابقه پرداخته­ شود تاثیر ب­سزایی در ترویج این مسابقه بین دانش آموزان خواهد داشت.

در حد فاصل آزمون مرحله اول و دوم چه کردید؟ چه شد که موفق به کسب رتبه اول شدید؟

بلافاصله بعد از آزمون مرحله اول، درگیر امتحانات ترم اول مدرسه شدم و بیشتر به مطالعه درس­ های مدرسه پرداختم. پس از پایان امتحانات، خیلی سریع به مطالعه­ ی کتاب “ضروریات علوم اعصاب” که منبع مرحله دوم بود روی آوردم. قبل از شروع “مدرسه زمستانه علوم اعصاب” که انجمن علوم اعصاب برای برگزیدگان مرحله اول برگزار کرده بود توانستم یک بار این کتاب را مطالعه کنم و با پیش زمینه خوبی در مدرسه زمستانه شرکت کردم. همین مطالعه نقش بسزایی در کسب رتبه اول برایم داشت و در شرایطی که شاید سایر شرکت کنندگان منتظر برگزاری دوره­ ی آمادگی بودند من توانستم با اطلاعات مناسبی در این دوره شرکت کنم.

پس از شرکت در دوره ­ی آمادگی در ایام تعطیلات عید نوروز، تمام فرصت خود را روی مطالعه ­ی آزمون مرحله دوم گذاشتم طوری­ که اکثر تفریحات جانبی خود را نیز کاهش دادم. مطالعه در ایام نوروز بیشترین نقش را در کسب رتبه اول برایم داشت.

نظرتان را راجع به کیفیت علمی آزمون مرحله دوم مطرح بفرمایید.

کیفیت علمی آزمون مرحله دوم به نظرم بسیار بالا بود. یک مسابقه ­ی سخت و رقابتی بود که البته برای این سطح از مسابقه ­ی کشوری لازم و ضروری بود چرا که تمام برگزیدگان آزمون به سختی تلاش کرده بودند و منابع را با جزئیات مطالعه کرده بودند. با توجه به چنین جدیتی که شرکت کننده ­ها داشتند سطح آزمون در تمام پنج مرحله تستی، تشریحی، آناتومی و بافت شناسی عملی، تشخیص بیماری ­ها و آزمون شفاهی بسیار خوب بود. ترکیب سوالات آزمون به لحاظ سطح دشواری هم بسیار مناسب بود. به نظرم نوآوری­ ها و تنوعی که در آزمون مرحله دوم وجود داشت این ماراتن طولانی از صبح تا غروب را برای هیچ کدام از داوطلبان خسته کننده نکرد.

از برنامه ریزی خود برای آزمون مرحله جهانی بگویید. به نظرتان آن­جا چه عملکردی داشتید؟

مسابقات مرحله جهانی چند تفاوت عمده با آزمون مرحله دوم کشوری دارد. اولاً که دو منبع بیشتر از آزمون مرحله کشوری دارد و این کار را کمی سخت می­کند چرا که باعث می­شود تمرکز شرکت کننده بین سه کتاب تقسیم شود. ثانیاً زمان مطالعه­ی آن نسبت به مرحله کشوری کمتر است و نیازمند برنامه ریزی دقیق است. خوشبختامه توانستم هر کدام از منابع را سه یا چهار بار مرور کنم. در مسابقات جهانی مسئولیت سنگینی را به دوش خود احساس می­کردم چرا که خودم را نماینده تمام دانش آموزان با استعدادی می­دانستم که در مرحله کشوری شرکت کردند. به لطف خدا توانستم نتیجه خوبی کسب کنم و جایگاه ایران را نسبت به سال گذشته یک رتبه ارتقاء دهم.

در مورد نقش خانواده در همراهی شما تا به این مرحله­ ی آزمون توضیح بفرمایید.

اگر بخواهم دو نقش حمایتی خیلی مهم را نام ببرم. خانواده و مدرسه است و خانواده به مراتب نقش مهمتری را برای من ایفا کرد. خانواده برای من راه را هموار کرد و اجازه داد به علاقه ­ام بپردازم. نه تنها در مورد این مسابقه، بلکه در همه­ ی زمینه­ های تحصیلی خانواده حواسشان به من بوده تا کمبودی نداشته ­باشم.

وقتی به خانواده گفتم قصد شرکت در چنین مسابقه ­ای را دارم مورد تشویق قرار گرفتم! و در همه مراحل مسابقه تشویقشان پایدار بود. نگاه خانواده من اینگونه نبود که چون این مسابقه مزایای کنکوری ندارد نباید در آن شرکت کنم. اتفاقاً خیلی به علاقه ­ام احترام گذاشتند.

مدرسه­ ها و دوره ­هایی که انجمن علوم اعصاب ایران با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی برای برگزیدگان مسابقه برگزار می ­کرد را چگونه دیدید؟

انجمن علوم اعصاب دو دوره­ ی آموزشی یکی در زمستان و یکی در بهار برگزار کرد که مدرسه دوم مخصوص مدال آوران طلا بود. قصدم مقایسه این دو دوره به لحاظ کیفیت علمی نیست. اما در مدرسه اول تسلط خودم روی مباحث کمتر بود به همین دلیل مدرسه دوم را مفیدتر می ­دانم. در مجموع به نظرم کلاس­ های برگزار شده خیلی خوب بود. در منابع، مباحثی بود که ممکن بود با تکرار در خواندن بتوان آن­ها را درک کرد اما برگزاری کلاس­ها باعث می­شد تا درک آن مباحث بسیار راحت ­تر باشد و نیاز به تکرار کمتر داشته­ باشد. همچنین این کلاس­ها با بحث­و گفتگوهایشان ماندگاری مطالب را در ذهن من بیشتر کرد. من از کلاس ­های مدرسه زمستانه صدابرداری کردم و آن­ها را مرور می­کردم و در جلسه آزمون مرحله دوم نیز همان بحث­ های سر کلاس­ ها به خاطرم می ­آمد.

دوره ­ای که در بهار برگزار شد و مخصوص دارندگان مدال طلا بود به ­نظرم بسیار ضروری و مفید بود و من را برای مسابقات جهانی بسیار آماده کرد. از کلاس ­های مدرسه بهاره خصوصاً کلاس­های تشخیص بیماری­ها بسیار راضی بودم. بخش مهیج این دوره حضور ما در بیمارستان روانپزشکی بود.

آیا رشته دانشگاهی خود را مرتبط با علوم اعصاب شناختی انتخاب خواهید کرد؟ آیا به پژوهش در این زمینه علاقه دارید؟

برای رشته دانشگاهی قصد دارم در اولویت اول پزشکی بخوانم و در اولویت بعدی علوم اعصاب. از آنجایی که در انتخاب رشته آینده علاقه مهمترین عامل است و علاقه ­ی اصلی من هم همین موضوع است. حتی اگر در رشته­ ی علوم اعصاب تحصیل نکنم بسیار علاقمندم که زمینه­ ی پژوهشی ­ام را علوم اعصاب قرار دهم چرا که ایده­ هایی دارم و علاقه دارم روی آن­ها کار کنم. به نظرم علوم اعصاب و علوم شناختی بسیار گسترده است و خیلی چیزها برای کشف، بررسی و آزمایش وجود دارد.

برای داوطلبان مسابقه دانش مغز سال آینده چه توصیه­ ای دارید؟

داوطلبانی که در این مسابقه شرکت می­ کنند با توجه به شرایط ویژه ­ی این مسابقه، پر واضح است که با علاقه شرکت کرده­ اند. چون این مسابقه مزایای سایر المپیادهای دانش ­آموزی را ندارد باعث می­شود تا عده ­ای اصلا در آن شرکت نکنند و کسانی که شرکت می­ کنند صد درصد علاقمند باشند. من به آنها توصیه می­کنم که به همین علاقه وفادار باشند و هرگز سعی نکنند مطالب را فقط حفظ کنند چرا که این رشته بیشتر فهمیدن را می ­طلبد. من فکر نمی­کنم کسی وارد این حوزه شود و به آن علاقمند نشود چرا که بسیار جذاب و جالب است! امیدوارم تمام کسانی که سال بعد در این مسابقه شرکت می­ کنند با توجه به کوشش و تلاششان موفق شوند.

6 thoughts on “مصاحبه با مهسا آرمان، رتبه ی چهارم مسابقات جهانی

 1. مهدی - اکتبر 23, 2018 در 11:11 ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید نمونه سوال در سایتی موجود هستش برای تمرین؟

  پاسخ
 2. Negar - اکتبر 30, 2018 در 1:51 ب.ظ

  سطح این ازمون در بین الملل چه جوریه؟؟

  پاسخ
  • irbrainbee - اکتبر 30, 2018 در 3:06 ب.ظ

   این آزمون زیر نظر انجمن روانشناسی آمریکا ، انجمن علوم اعصاب آمریکا و سازمان تحقیقات جهانی مغز در ۵۳ کشور دنیا برگزار می شود و از اعتبار بالایی در سطح جهانی برخوردار است.

   پاسخ
 3. m - نوامبر 8, 2018 در 6:01 ب.ظ

  سلام کسب رتبه برتر این مسابقات معافیت از کنکور را هم به دنبال دارد؟

  پاسخ
  • irbrainbee - نوامبر 9, 2018 در 1:26 ب.ظ

   با سلام خیر

   پاسخ

پاسخ