15 دسامبر

مرحله اول پنجمین دوره‌ی مسابقه ملی دانش مغز ۲۰۱۹ برگزار شد

 

مرحله اول پنجمین دوره‌ی مسابقه ملی دانش مغز ۲۰۱۹ (BrainBee2019) روز پنجشنبه ۲۲ آذرماه ۱۳۹۷ با شرکت بیش از ۳۱۰۰ دانش آموز در ۳۸ حوزه در تهران و تمام استان‌های کشور برگزار شد.
این مسابقه همه ساله طی ۲ مرحله در کشور (مسابقه مرحله اول در آذر ماه و مسابقه مرحله دوم در فروردین ماه) برگزار می‌شود و هرساله یک نماینده از کشور به مسابقات جهانی دانش مغز (brainbee) راه پیدا می‌کند.
این مسابقه از طرف کمیته‌ی دانش آموزی انجمن علوم اعصاب ایران و آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز با حمایت ستاد توسعه‌ی علوم شناختیِ معاونت علمی ریاست جمهوری با همراهی مرکز سنجش آموزش و پرورش و دفتر متوسطه وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود.
هرساله پس از برگزاری مرحله اول مسابقه، نفرات برتر این مرحله به مرحله دوم (مرحله نهایی کشوری) راه می‌یابند و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی لازم که توسط انجمن علوم اعصاب در فصل زمستان در دانشگاه‌های علوم پزشکی شهر تهران و بیمارستان‌های آموزشی و آزمایشگاه ملی نقشه برداری از مغز برگزار می‌شود در مرحله دوم مسابقه در ۳ بخش آزمون کتبی، عملی و شفاهی به رقابت می‌پردازند و بر اساس نتایج به دست آمده، به برگزیدگان مدالهای طلا و نقره و برنز اعطا می‌شود. مدال آوران عضو باشگاه دانش آموزی مغز و شناخت شده و در امور آموزشی و پژوهشی مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی قرار می‌گیرند.
این آموزش‌ها شامل کلاس‌های تئوری و عملی برای مباحث آناتومی و تشریح و بافت‌شناسی سیستم عصبی، عملکرد و فیزیولوژی سیستم عصبی، آشنایی با تشخیص و درمان بیماری های نورولوژی (مغز و اعصاب) و روانپزشکی و روش‌های تصویربرداری و نقشه برداری از مغز می‌باشد.
نمایندگان ایران در مسابقات جهانی هر ساله موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌اند. در سالیان گذشته، مهسا آرمان دانش آموز دبیرستان فرزانگان مشهد، پارسا پات دانش آموز دبیرستان سردار جنگل رشت و شایان باقری به عنوان نمایندگان ایران موفق به کسب رتبه‌های برتر در مسابقات جهانی شده‌اند.
در سال جاری نماینده ایران (نفر اول مرحله ۲ مسابقه) در مسابقات جهانی در کشور کره جنوبی شرکت خواهد کرد.

 

پاسخ