12 اکتبر

ایران مقام پنجم مسابقات جهانی دانش آموزی علوم اعصاب (Brain Bee) را کسب کرد

آقای پارسا پات نماینده ایران در نوزدهمین دوره مسابقات جهانی دانش آموزی علوم اعصاب (International Brain Bee World Championship, IBBWC)به مقام پنجم رسیدند.

نوزدهمین دوره این مسابقات همزمان با کنگره انجمن روانشناسی آمریکا از سوم الی ششم آگوست ۲۰۱۷ در شهر واشنگتن برگزار گردید و نمایندگان ۲۵ کشور با یکدیگر به رقابت پرداختند. مسابقات جهانی Brain Bee سالیانه همزمان با یکی از کنگره های مطرح حوزه علوم اعصاب در یکی از کشورهای جهان برگزار می گردد، و ایران برای سومین سال در این مسابقات شرکت داشت. در مرحله نهایی این مسابقات هرکشور یک نماینده داشته و دانش آموزان در طی دو  روز در حیطه های نوروفیزیولوژی، نوروآناتومی، نوروهیستولوژی و تشخیص بالینی بیماریهای مغز و اعصاب بصورت کتبی، شفاهی، و عملی مورد آزمون قرار می گیرند.  ایران برای دومین سال پیاپی است که در جمع پنج رتبه برتر این مسابقات  قرار می گیرد.

انجمن علوم اعصاب ایران به عنوان متولی رسمی برگزاری این مسابقات در ایران با کمک وزارت آموزش و پرورش و حمایت مالی ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی، سالیانه مسابقات کشوری را طی دو مرحله در تمام استانها برگزار می نماید. هدف از برگزاری این مسابقات ترویج علوم اعصاب بعنوان یکی از علوم و فناوریهای نوین به دانش آموزان مقطع دبیرستان (دانش آموزان ۱۳-۱۸ ساله) و انتخاب نماینده ایران برای مسابقات جهانی می باشد.

دکتر علی شهبازی مسئول کمیته دانش آموزی انجمن علوم اعصاب ایران و مسئول مسابقات Brain Bee در ایران در خصوص نحوه آماده سازی و اعزام آقای پارسا پات به این مسابقات افزودند، پارسا پات دانش آموز سال اول دوره دوم متوسطه از دبیرستان سمپاد ناحیه ۲ رشت از حدود یکسال و نیم گذشته تحت آموزش مربیان خود در آن دبیرستان قرار داشته و امسال پس از کسب مقام نخست مسابقات کشوری طی یک برنامه یک ماهه تحت آموزش اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران در حیطه های مختلف قرار گرفتند. کسب رتبه پنجم جهانی این مسابقات در حالی بدست آمد که بدلیل عدم صدور ویزای امریکا برای مربی و به دنبال آن مشکلات مالی ایجاد شده، پارسا برای شرکت در مسابقات با مشکلات متعددی روبرو بودند.

در اینجا لازم است که از اعضای هیات مدیره انجمن علوم اعصاب ایران جهت برنامه ریزی و اجرای مسابقات کشوری و همچنین همکاری در تامین هزینه مالی اعزام، آقایان دکتر حامد اختیاری، دکتر احسان شکری و دکتر مهدی فرخ نیا (از اساتید و محققین پسادکترای NIH) که در غیاب مربی زحمت همراهی پارسا در مسابقات را تقبل نمودند تشکر و قدردانی نمائیم. همچنین از زحمات مدیران و مربیان دبیرستان سمپاد ناحیه دو رشت که برای دومین سال متوالی نماینده ایران از آن مدرسه انتخاب می شود، دکتر مصطفی الماسی، دکتر منصوره سلیمانی و دکتر روناک شعبانی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران جهت آموزش مرحله آماده سازی برای مسابقات جهانی، باشگاه مغز و شناخت بعنوان متولی اجرایی مسابقات کشوری، و شرکت داج بعنوان اسپانسر اعزام به مسابقات جهانی تقدیر و تشکر بعمل می آید.

در پایان به اطلاع می رساند که مرحله اول آزمون مسابقات کشوری امسال در آذرماه ۱۳۹۶ و مرحله نهایی مسابقات کشوری در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۷ برگزار و نماینده ایران برای مسابقات جهانی ۲۰۱۸ در کشور آلمان انتخاب خواهد شد.

 

پاسخ